Doradca techniczny jest zawodem z kategorii specjalistycznych. Oznacza to, że wymaga nabycia odpowiednich kompetencji – minimalnie jest to wykształcenie średnie zawodowe, natomiast preferowane to wykształcenie inżyniera bądź magistra inżyniera (elektryka, elektrotechnika, mechanika, automatyka, robotyka i pokrewne).
Niezbędne jest posiadanie pogłębionej wiedzy merytorycznej z zakresu działalności firmy, będącej potencjalnym pracodawcą. Idealny pracownik na tym stanowisku będzie szybko i chętnie przyswajał nową wiedzę oraz nieustannie dokształcał się, by być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Dobra organizacja miejsca pracy, zdolność przewodzenia grupie ludzi, umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz łagodzenia sporów, znajomość narzędzi negocjacyjnych – będą dodatkowymi atutami.
Niezbędne są również: dokładność i drobiazgowość, dbanie o porządek w miejscu pracy, kreatywność i inwencja, umiejętność przekazywania wiedzy, chęć niesienia pomocy innym i przyjazne nastawienie do otoczenia, zdolność nawiązywania i utrzymywania kontaktów, nienaganna kultura osobista i miła aparycja oraz motywacja do osiągania celów sprzedażowych i budowania dobrego, opartego na profesjonalizmie, wizerunku firmy.
Konieczna jest także zdolność sporządzania dokumentacji technicznej, prawo jazdy kategorii B, efektywne zarządzanie czasem, rzetelność i odpowiedzialność, zdyscyplinowanie i umiejętność neutralizowania stresu w sytuacjach kryzysowych. Idealny doradca techniczny musi być komunikatywny i empatyczny oraz biegle posługiwać się językiem angielskim.