Doradca techniczny w branży budowlanej to szeroko poszukiwany na rynku specjalista. Ogłoszeń o pracę jest wiele, chętnych do jej podjęcia również, jednak niewielu z nich ma szansę na zdobycie zatrudnienia. Z czego to wynika? Głównym czynnikiem, wpływającym na trudności w zdobyciu takiego stanowiska, są wymagania.
Od doradców technicznych w sektorze budowlanym wymaga się przede wszystkim doświadczenia w tej branży i jej praktycznej znajomości. Wykształcenie techniczne i doświadczenie w pracy z klientem nie wystarczą. Niezbędna jest znajomość specyfiki branży oraz rynku, nierzadko również doświadczenie w obsłudze kontraktów budowlanych. Konieczna będzie również znajomość języka angielskiego oraz posiadanie czynnego prawa jazdy, samodzielność i doskonałe zdolności interpersonalne. Niektóre firmy wymagają również specyficznego wykształcenia, w konkretnym sektorze – np. z inżynierii sanitarnej, mechaniki lub elektroniki.
Największe szanse mają oczywiście osoby z wykształceniem wyższym. Po spełnieniu wszystkich wymagań, mogę one liczyć na pełną wyzwań, ciekawą pracę, opartą o atrakcyjne warunki zatrudnienia. Wysokie wynagrodzenie uzupełnione jest zwykle szerokim pakietem socjalnym oraz niezbędnymi narzędziami pracy i rozwojowymi szkoleniami.
A czym zajmują doradcy z tej branży? Przede wszystkim przygotowują oferty handlowe i negocjują ich warunki z klientami, wspierają zespół w procesach sprzedażowych i reklamacyjnych, wykonują niezbędne wyceny i pomiary, indywidualnie dobierają produkty do klientów, a także ściśle współpracują z architektami, dystrybutorami, deweloperami i wykonawcami.