Doradca techniczny to stanowisko w firmie, które może bardzo różnić się w zależności od branży, typu firmy czy jej wielkości. Doradca więc doradcy nierówny. Co do zasady jednak, doradca zajmuje się pomocą w wyborze produktów firmy, szczególnie biorąc pod uwagę techniczne aspekty produktu. Zdarza się, że doradca łączy w sobie cechy sprzedawcy. Nie tylko ma on bowiem za zadanie informować o technicznych aspektach produktów, ale również ma zadbać o przekonanie do nich klienta.
Czy doradza tylko klientom? A jeśli tak, to jakim?
Doradcy techniczni bardzo często pracują w firmach, w których istnieje głównie sprzedaż B2B. Wymagana jest więc od niego bardzo dobra znajomość zagadnień technicznych. Często bowiem ma do czynienia z innymi inżynierami, którzy również znają się na temacie. Nie może więc sobie pozwolić na zbyt częste wpadki merytoryczne. Na tym stanowisku pracują głównie osoby z wyższym wykształceniem technicznym związanym z produktami, które tworzy dana firma.
Doradca techniczny doradza więc najczęściej przedstawicielom innych firm, które wdrażają rozwiązania techniczne do swoich produktów. Może także doradzać specjalistom z innych działów w firmie, w której jest zatrudniony. Zdarza się także, że doradza klientom indywidualnym, o ile jego firma nastawia się na sprzedaż dla klientów indywidualnych.
Doradca techniczny lepiej obsłuży klienta od zwykłego handlowca
Najważniejsze to, żeby doradca techniczny posiadał właściwą wiedzę.
Oczywiście, wiedza jest niezbędna 🙂
Doradca techniczny przydaje się w wielu branżach
Tak, oferty pracy są zróżnicowane pod kątem branży.
Doradcę technicznego często utożsamia się z handlowcem, choć kompetencje doradcy są nieco wyższe, musi posiadać specjalistyczną wiedzę.