Dobrze skonstruowane Curriculum Vitae jest naszym biletem wstępu do wymarzonej pracy. Potencjalny pracodawca, dla którego jesteśmy zupełnie obcą osobą, może ocenić naszą kandydaturę tylko i wyłącznie na podstawie CV. Niezwykle ważne jest zatem, aby napisać je prawidłowo i – co istotne – dostosować do konkretnego stanowiska.
Na początek należy zastanowić się, jakie są oczekiwania pracodawcy oraz którym z nich jesteśmy w stanie sprostać – i wówczas wyróżnić te elementy w swoim dokumencie aplikacyjnym. Starający się o pracę doradca techniczny powinien na wstępie skupić się na posiadanym doświadczeniu. Kluczowe jest opisanie obowiązków, jakie wykonywaliśmy, przy każdym kolejnym miejscu pracy. Ważne, żeby nie rozpisywać się za bardzo i najważniejsze informacje ująć w zwięzłej formie.
Z pewnością punktowane będzie doświadczenie w pracy z klientem, sporządzaniu umów handlowych, przygotowywaniu ofert i specyfikacji oraz we współpracy z dostawcami. Kolejnym elementem CV będą umiejętności. Należy je wymienić, lecz nie opisywać.
Na stanowisko doradcy technicznego przydadzą się takie, jak znajomość języka obcego, prawo jazdy, kreatywność, samodzielność oraz dobra organizacja miejsca pracy. Na koniec warto wspomnieć o posiadanym wykształceniu – kwalifikacje techniczne to zazwyczaj warunek konieczny, by brać udział w procesie rekrutacyjnym.