Doradca techniczny, jak sama nazwa zawodu wskazuje, jest osobą, której podstawowym zadaniem jest kontakt z klientem i doradzanie mu w sprawach związanych z zakupem urządzeń specjalistycznych związanych z jego działalnością. Innymi słowy, doradca techniczny odpowiada za doradztwo techniczne w zakresie produktów wytwarzanych lub oferowanych przez daną firmę. Głównymi obowiązkami doradcy technicznego są m.in. opieka nad klientem, utrzymywanie z nim długotrwałych i pozytywnych relacji, odpowiednia prezentacja produktów firmy, prowadzenie szkoleń, nadzór nad realizacją zamówienia złożonego przez klienta oraz obsługa reklamacji.
Wiele osób poszukujących zatrudnienia w charakterze doradcy technicznego to osoby nastawione na duże zarobki i szybki rozwój zawodowy. Wysokość wynagrodzenia w zawodzie doradcy waha się między 1,8 a 7 tysięcy złotych miesięcznie i zależy od branży, wielkości firmy, miasta i indywidualnych predyspozycji pracownika. Oprócz miesięcznej pensji w wielu firmach doradcy otrzymują służbowe samochody, telefony czy laptopy.
Aby móc ubiegać się o stanowisko doradcy technicznego kandydat powinien posiadać wykształcenie wyższe techniczne na odpowiednim kierunku, doświadczenie w pracy z klientem, znać dobrze język angielski i obsługę komputera. Cennym atutem jest również posiadanie prawa jazdy kategorii B. W codziennych kontaktach z klientem bardzo pomocna jest znajomość podstawowych technik sprzedażowych i manipulacyjnych, których odpowiednie zastosowanie ułatwia dokonanie transakcji kupna-sprzedaży.
W kontakcie z klientem dobry doradca techniczny powinien wyróżniać się dużym profesjonalizmem, na który składa się miła aparycja, wiedza z zakresu oferty produktowo-handlowej, otwartość, dokładność i umiejętność nawiązywania kontaktów. Praca z klientem nie raz wymaga dużej dozy opanowania i cierpliwości, dlatego doradca powinien umieć radzić sobie w sytuacjach trudnych i stresujących.